Gra wojskiego na rogu epitety

Pobierz

Zdziwienie strzelców.. Pamiętaj o zachowaniu właściwej kolejności.. Następnie opowiedz, jaką postawę przyjmuje Wojski podczas gry na rogu i co świadczy o jego wirtuozerii, czyli mistrzostwie i fantazji w grze na instrumencie.. 6.Gra Wojskiego na rogu ukazuje kunszt Adama Mickiewicza w opisywania obrazu, muzyki i wrażeń słowami.. Jakie dźwięki udało się wyczarować Wojskiemu na rogu?. Zadania do wykonania: Przeczytaj fragment "Pana Tadeusza" w podręczniku na str. 201 - 202.. Wpisz w puste miejsca podane wyrażenia.. Pozdrawiam .Wojski ( krewny Sędziego Soplicy, zarządca dworu w Soplicowie) to jeden z bohaterów tekstu.. Odpowiedz pełnym zdaniem, jaka była reakcja słuchaczy na koncert w wykonaniu Wojskiego?. Grę Wojskiego poprzedza opis instrumentu.. Umiesz uporządkować wydarzenia opisane w utworze.. Gdy łowy zostały zakończone, oznajmił ten fakt pozostałym uczestnikom, grając na rogu myśliwskim.. Cele: Czytasz ze zrozumieniem fragment "Pana Tadeusza".. Get unlimited access to this and over 100,000 .natenczas wojski chwycił na taśmie przypięty swój róg bawoli, długi, cętkowany, kręty jak wąż boa, oburącz do ust go przycisnął, wzdął policzki jak banię, w oczach krwią zabłysnął, zasunął wpół powieki, wciągnął w głąb pół brzucha i do płuc wysłał z niego cały zapas ducha, i zagrał: róg jak wicher, wirowatym dechem niesie w puszczę muzykę i …Gra Wojskiego na rogu; Harcerze; Dziewczynka z Szóstego Księżyca; Juliusz Słowacki..

Odnajdujesz w tekście epitety, porównania i wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Juliusz slowacki from Katarzyna Mikołajczak.. ŚRODKI STYLISTYCZNE --- KONCERT WOJSKIEGO 1.EPITETY - róg bawoli długi, cętkowany, kręty, - odzew dźwieczący, rześki - ryk okropny - muzyka coraz szersza, coraz dalsza coraz cichsza i coraz czystsza, doskonalsza - oblicze nabrzmiałe, promienne - ostatnie znikające tony 2.PORÓWNANIA - róg.jak wąż boa - wdął policzki jak banię - róg jak wicher - ożywił knieje i dąbrowy, jakby psiarnię w nie wpuścił - ton twardszy jak grzmot 3.ONOMATOPEJE.wyrazy .Dec 31, 2021Opis gry Wojskiego na rogu.. Epitety wpisz na zielono, porównania na niebiesko, metafory na czarno.. W poniedziałkowej lekcji znajdziecie odpowiedzi do zadania 2.. Walto.Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty Swój róg bawoli, długi, cętkowany, kręty Jak wąż boa, oburącz do ust go przycisnął, Wzdął policzki jak banię, w oczach krwią zabłysnął, Zasunął wpół powieki, wciągnął w głąb pół brzucha I do płuc wysłał z niego cały zapas ducha, I zagrał: róg jak wicher, wirowatym dechemEpitety: odzew dźwięczący, odzew rześki, róg bawoli, róg długi, róg cętkowany , róg kręty, wirowatym dechem , niesie w puszczę muzykę, dziwną harmoniją pieni , wilczą szyję , Animizacje: jęki po jękach skomlą, psów granie, Porównanie: ton twardszy jak grzmot, róg jak wąż boa, policzki jak banie , róg jak wicher , ożywił (.).

... - wskażesz w wierszu epitety, porównania, przenośnie, personifikacje, .

Ćwiczenie 2 Podzielcie się na dwa zespoły.. Stanowi połączenie słowa poetyckiego z melodią.. Jedną z nich było rozpoczęcie oraz pomyślne zakończenie polowania na niedźwiedzia.Hymn triumfu na cześć zwycięskiego polowania.. Jedna grupa przygotuje argumenty za tym, że muzyka na żywo bardziej oddziałuje na słuchaczy, a druga - że bardziej oddziałuje muzyka odtwarzana z różnych nośników.. Granie na bawolim rogu w epopei Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" ma wymiar symboliczny.. Bierze udział w polowaniu na niedźwiedzia.. Wyjaśniam:Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty Swój róg bawoli, długi, centkowany, kręty Jak wąż boa; oburącz do ust go przycisnął, Wzdął policzki jak banię, w oczach krwią zabłysnął, Zasunął wpół powieki, wciągnął w głąb pół brzucha, I do płuc wysłał z niego cały zapas ducha, I zagrał.Słowa pełniące funkcję refrenu zwracają uwagę na kunszt Wojskiego i podkreślają efekt "echa", które zwielokrotnia dźwięki rogu EPITETY długi, centkowany PORÓWNANIE myśliłbyś, że róg kształty zmieniał / I że w ustach Wojskiego to grubiał, to cieniał, / Udając głosy zwierząt METAFORAOpis rogu Wojskiego.. Analizowany fragment jest swego rodzaju retardacją, pauzą, zatrzymaniem akcji..

Jego muzyka niosła odgłosy łowów oraz ...Środki poetyckie występujące w opisie gry Wojskiego na rogu: epitety; porównania; wyrazy dźwiękonaśladowcze ; metafory ; ożywienie (animizacja) uosobienie (personifikacja) ZAKOŃCZENIE .

filmu ,,Pan Tadeusz".. Izabela Domańska - Wysok.. Opowiedzcie o tym.. Odgłosy zwierząt.. Koniec wyprawy obwieszcza Wojski, który jest mistrzem ceremonii.. Przedstawiany głównie jako zarządca kuchni, mistrz cemreonii, łapacz much i gawędziarz.. Gdy zabito niedźwiedzia, Wojski gra na rogu, dał znak do zakończenia polowania.. Środki stylistyczne w koncercie Wojskiego : Epitety: (róg) bawoli, długi, cętkowany, kręty, kształtny (szyję) wilczą (muzyka) cichsza, coraz dalsza (wyje) długo, przeraźliwie (grzmot) trwalszy (skomlą) granie (odzew) rześki (orło) niedźwiedzie Porównania: ,,Ożywił knieje i dąbrowy, jakby psiarnie w nie wpuścił".Pan Tadeusz, reżyseria Andrzej Wajda, muzyka Wojciech Kilar w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Antoni Wit.. Użyj odpowiednich cytatów.. Wojski sięgał po ten "instrument" w doniosłych chwilach.. Autor: Karolina Marlęga Serwis chroniony prawem autorskim.. Uznawał tylko polowanie na grubego zwierza: - "Nazywam się Hreczecha, a od króla Lecha żaden za zającami nie .Koncert Wojskiego fragm.. Mieszkańcy Soplicowa z zaciekawieniem słuchali koncertu.Mistrz Wojski gra na rogu ("Pan Tadeusz" fr.).. Co się działo, gdy Wojski zaczynał grać na rogu?. Zaznacz w tekście dowolnym kolorem fragmenty, które opisują Wojskiego..

Nadaje w ten sposób plastyczności i barw utworowi.- sposób, w jaki natura potęgowała dźwięki wydobywane z rogu, - wysiłek, jaki Wojski musiał włożyć w grę - zakończenie fragmentu (wygląd Wojskiego po skończonej grze oraz reakcja słuchaczy) Badamy również środki poetyckie (epitety, porównanie, metafory, wyrazy dźwiękonaśladowcze, zgrubienie), ustnie omawiamy ich funkcję.Podczas dzisiejszej lekcji poznasz zwyczaj gry na rogu po zakończonym polowaniu, który został opisany we fragmencie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Wspólnymi siłami udało nam się omówić fragment "Pana Tadeusza".. W koncert ten włożył cala swoja energię, serce i niezwykły kunszt.. W jaki sposób otoczenie reagowało na grę Wojskiego?Wyrazem tych tendencji są między innymi koncert Wojskiego - gra na rogu obwieszczająca zakończenie polowania.. Przedstawcie swoje propozycje i porozmawiajcie o nich.. odgłosy zwierząt, zdziwienie strzelców, echo i muzyka, oklaski słuchaczy, historia łowów opowiedziana dźwiękami rogu Dźwięki roguGra Wojskiego na rogu..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt